Тема уроку: "Життя в стародавній Спарті"
Мета: Ознайомити учнів з суспільним та державним ладом Спарти,
формувати уявлення про природу, заняття населення Показати, що основа могутності Спарти
базувалася на її армії. Розглянути закони Лікурга.
Розвивати вміння користуватися
різними джерелами історичних знань, оперувати поняттями.
Виховувати толерантне ставлення
до різних культур, звичаїв, способу життя.
Основні дати
·
ХІ ст. до н. е. – поява дорійців на Балканському
півострові.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
1. Якими були склад та становище
різних груп населення Аттики у УІІІ – УІІ ст. до н. е.
2. У чому, на вашу думку, головна
заслуга Солона й Клісфена перед афінянами?
3. Дайте оцінку реформам Солона з
позицій демосу й аристократів.
4. Які права мали громадяни Афін?
Із чим були пов'язані їхні обов'язки?
5. Яким було значення реформ
Клісфена?
ІІ. Виклад нового матеріалу
Постановка проблемного питання: Що повинно бути головним: людина
для держави чи держава для людини?
1. Виникнення спартанської держави
Робота з картою
·
Де розташована Греція?
·
Назвіть та покажіть
основні області Греції?
·
Які з племен заселяли
Балканський півострів?
·
Де оселилися племена
ахейців, дорійців?
2. Державний устрій і суспільне життя Спарти
Закони Лікурга.
Коментоване
читання.
Головним джерелом чвар у суспільстві Лікург уважав багатство й бідність, тому
він зрівняв усіх за майновим станом (здійснив переділ землі). Пристрасть до
збагачення він вирішив викоренити шляхом скасування золотих і срібних монет і
введенням залізної монети — важкої, незручної (у вигляді довгих прутів), яка до
того ж мала невелику вартість.
Лікург уважав виховання найбільш дієвим засобом
наведення порядку в суспільстві, тому вже від семи років дітей виховувала
держава, а не батьки.
Запровадження законів Лікурга привело до того, що
Спарта стала «громадою рівних». Зміцнити цей стан допомогло введення спільних
трапез — сиситій. Для підтримання суворості звичаїв Лікург заборонив виїздити з
країни та подорожувати, доступ іноземців до Спарти також був
обмежений.
Запитання:
Чим
було викликане запровадження таких
суворих законів у Спарті?
Відповідь:
Основним завданням спартанської держави стало утримання в покорі поневолених
народів, які годували спартанців. Кожен спартіат із дитинства готувався стати
воїном.
3. Соціальний та державний устрій Спарти.
Робота
зі схемою.
Законодавство Лікурга безпосередньо стосувалося й
організації управління суспільством. (Учитель доповнює схему «Соціальний та
державний устрій Спарти», яка демонструвалася під час розгляду першого
питання нового матеріалу.)
|
||||
|
|
Спартіати |
Апела — збори спартіатів |
Періеки (ті, які живуть навколо) |
Вільні люди, позбавлені прав |
Ілоти (раби) |
Безправні селяни |
Члени герусії
обговорювали питання, а народні збори - апела
- могли схвалити або відхилити їхнє рішення. Ефори наглядали за царями і всіма
посадовими особами. Царі були суддями, головнокомандувачами і верховними
жерцями, мали право оголошувати війну й укладати мир, відали зовнішньою
політикою.
Слід підкреслити, що найбільш безправною групою населення були ілоти; вони обробляли землю спартіатів і сплачували господарям певну частину врожаю. Ілоти вважалися рабами не окремих громадян, а всієї держави. Вони могли заводити сім'ї, володіли майном. Спартіати найбільше побоювалися мессенських ілотів. Після придушення повстання 464-454 рр. до н. е. спартіати почали здійснювати криптії: спартанська молодь вирушала вночі за межі міста й убивала зустрінутих ілотів. Уся система виховання в Спарті була спрямована на формування безстрашного, холоднокровного, витривалого воїна, якому байдуже прагнення до розкоші і багатства. Юнаки починали військову службу з 20 років, а тривала вона до 60 років. Із семи років хлопчики жили в загонах - агелах. Дітей виховували невибагливими, стійкими, привчали до беззаперечної покори. Вони самі добували собі дрова та їжу, у тому числі й крадіжками. Говорити їх учили коротко, по суті, звідси пішов вираз «говорити лаконічно», тобто як житель Лаконіки. (Як ілюстрацію до розповіді вчителя можна зачитати уривок із підручника про те, як спартанський хлопчик украв лисеня.)
Характеристика спартанського законодавства
·
Громадяни Спарти жили за законами, які запровадив
мудрець Лікург, який нібито діставав поради від самого бога Аполлона через
Дельфійського оракула. ·
Народні збори – приймали усі найважливіші рішення.
Затверджували закони, оголошували війну, укладали мир, обирали старійшин,
затверджували рішення герусії. У зборах брали участь чоловіки-спартіати, які
досягли 30 років. ·
Герусія – рада старійшин – складала закони і визначала
політику держави. Кожен із членів якої був не молодшим за 60 років. Вона
фактично керувала державою, розглядала судові справи, могла відмінити
будь-яке рішення народних зборів чи розпустити їх. До складу ради входили також
двоє царів віком понад 30 років. · Обирали двох царів, які в мирний час були верховними жерцями, а у воєнний – головнокомандуючими. Їхня влада була спадковою. ·
Лікург заборонив золоті і срібні гроші. Замість них він
запровадив залізні гроші, великі й незручні, щоб їх нікому не кортіло
вкрасти. ·
Спартіат завжди ходить, тримаючи в руках списа, щоб
бути сильнішим від ілота, коли той збунтується. ·
Спартанські сім'ї одержували у володіння однакові
земельні ділянки. Їх не можна було продати чи дарувати, позаяк уся земля в
Спарті вважалася власністю держави. Разом із землею поділили й ілотів. ·
Спартанцям заборонялося займатися ремеслом, торгівлею,
єдиним їхнім заняттям була військова справа. ·
Зброю і ремісничі вироби виготовляли для них періеки. ·
Земельний наділ спартанцям обробляли ілоти. ·
Спартанці не могли продати, звільнити чи вбити ілота -
сім'ї ілотів, як і земля, належали державі. ·
Спартанцям не
дозволялося якимось чином виділятися. Прикраси і коштовності були заборонені,
будинки споруджувалися без розкоші і прикрас. Навіть царі не перевершували
багатством простих громадян. |
Заповніть пропуски в тексті
Уся земля була проголошена (власністю держави) і поділена
на наділи. Разом із землею було поділено і (ілотів). Усі раби належали
(державі).
3.
Посилення Спарти в другій половині VI ст. до н. е.
Розповідь
учителя.
У другій половині VI ст. до н. е. Спарта підкорює Аркадію, що дає їй
можливість у 550 р. до н. е. створити Пелопоннеський
союз, до якого ввійшли Коринф, Мегара, Егіна. Метою створення цього союзу
було досягнення гегемонії Спарти в Елладі і боротьба з Афінами.
У 511—510 рр. до н. е. спартанці організували
похід проти Афін і вигнали звідти тирана Гіппія. За іронією долі, у результаті
до влади в Афінах прийшла демократична партія, із якою олігархічна Спарта і
Пелопоннеський союз пізніше вели запеклу боротьбу.
СПАРТА |
|
Розквіт |
Занепад |
1. Військова могутність держави. 2. Суворе дотримання законів
Лікурга. |
1. Гальмування господарчого та культурного розвитку. 2. Відмова від законів Лікурга. |
4. Побут спартанців
·
Кожний спартіат з дитинства готувався стати хоробрим,
витривалим воїном. Справжній спартанець ніколи не питає, скільки ворогів, він
питає: «Де вони!?» ·
Усі спартанці носили грубий одяг, жили в однакових
одноповерхових дерев'яних будинках. ·
Мали визначені форми зачісок, бороди і вусів. ·
Під час будівництва дозволялося використовувати сокиру,
і лише при виготовленні дверей – пилу. Давньогрецький історик Ксенофонт про спартанців ·
Не треба дбати про
багатство й одежу, тому що в Спарті прикрасою служить не розкіш убрання, а
здоров'я тіла. ·
Їжу він дозволив
споживати громадянам у такій кількості, щоб вони надто вже не наїдались, але
й не терпіли від голоду… ·
Лікург установив спільні обіди для спартанців, щоб усі
почувалися рівними. Чоловіки харчувалися в громадських їдальнях простою їжею:
овочами, трохи сиром, зрідка – рибою та м'ясом. ·
Улюбленою стравою спартанців була юшка з бичачої крові
із сочевицею, оцтом і сіллю. Страва поживна, але несмачна. Крім спартанців, її ніхто не міг їсти. ·
Розповідають, що одного разу перський цар змусив
полоненого спартанця приготувати йому таку юшку. Коли правитель спробував її,
то не міг утриматися від жарту: «Тепер я розумію, чому спартанці так мужньо
ідуть на смерть: для них краще загинути, аніж таке споживати». ·
Із 16 років і до старості спартанець зобов'язаний був
служити в армії. ·
У 30 років він вважався повнолітнім і мав право
отримати ділянку землі й одружитися. |
·
Робота з історичним
джерелом ·
Прочитайте та
прокоментуйте уривок з твору Ксенофонта «Лакедемонська політія». «… Лікург помітив, що підліткам більше, ніж іншим,
властива самовпевненість і нахабство. Тому він поклав на юнаків найбільше
робіт та обтяжив їх численними заняттями. Кожний хто ухилявся від праці, не
мав права домагатися в майбутньому високих посад». ·
«Займи позицію». Учні
намагаються визначити негативні та позитивні сторони спартанської системи
виховання. Висновки. ·
Основним завданням
Спартанської держави стало утримання в покорі поневоленого населення. · Кожен спартіат мав з дитинства готуватися стати воїном.Відповідь на проблемне питання. |
Самостійно записати в зошиті визначення понять:
Спартіати -
Піріеки -
Ілоти -
ІV. Домашнє завдання
1. Опрацювати § 32.
2. Готуємося до практичного заняття:
- Пригадайте, що вам відомо про історію Спарти. Де
ви чули про спартанців? Які художні фільми, присвячені цій державі, ви
дивилися? Чим вони вам запам’яталися?
·
Про що свідчать наведені вислови спартанців?
1. Не місця прославляють
людей, а люди прославляють місця.
2. Ми, спартанці, питаємо не
скільки воїнів, а де вони.
3. Одну спартанку, захоплену
в полон, продавали в рабство. Покупець спитав, що вона може робити. Дівчина
відповіла: «Бути вільною».
4. На війні кульгавість – не
біда! Адже там треба не бігати, а стійко стояти на одному місці.
Переглянути відео:
Комментариев нет:
Отправить комментарий