Тема уроку: А.П.Чехов «Товстий і тонкий»
Майстерність письменника у змалюванні персонажів. Роль художньої деталі. Підтекст.
Мета уроку: Знайомство з творчістю Чехова; учні повинні вміти переказувати та аналізувати оповідання
Хід уроку
Епіграф. Дружба любить рівність. (Гончаров).
Проблемне питання. Кого ми називаєм справжнім другом? Чи можна підлабузника назвати таким?
1. З метою перевірки засвоєння теми попереднього уроку, змісту оповідання «Хамелеон»
проведемо міні-вікторину «Уважний читач».
Хамелеон. Хто це?
В якому значенні, прямому чи переносному, вжите це слово в назві оповідання? (в прямому чи
переносному).
Якої породи було цуценя? .
Прізвище поліцейського наглядача?
Ким працював потерпілий Хрюкін?
У що був одягнутий поліцейський наглядач?
Де зібрався натовп?
Чому собака вкусив Хрюкіна ?
Кому ж все-таки належав собак
2. Скажіть, чи всяку людину, яка міняє свою думку, можна назвати хамелеоном?
3 З чого починається оповідання " Товстий і тонкий".
Хто такі однокласники?
- Це люди, з якими проводиш більшу частину робочого та вільного часу в дитинстстві та юності
Закінчується навчання, і кожен іде своїм шляхом, досягає успіхів, або навпаки, потерпає від невдач,
живе повнокровним життям чи байдуже існує. Цікаво, хто ж ким і яким став після багатьох років
розлуки?
В оповіданні «Товстий і тонкий» однокласники випадково зустрілися на вокзалі… Що було далі?
4. А зараз увагу на завдання «Мозковий штурм»
Визначимо тему: поведінка однокласників при зустрічі через багато років. А як ви думаєте, що
засуджує автор?
5. Які були перші запитання одного до іншого?
А зараз продовжіть речення.
Коли б я зустрів свого однокласника через багато років і той виявився успішним, то я б …
(Я радий за тебе, вітаю, думаю, що ти цього заслужив, мабуть багато прийшлось працювати…)
Ваш варіант відповіді
6. Зверніть увагу на слова:
Чиношанування - застаріле, іронічне, шанування старших молодшими.
Низькопоклонництво – рабське і улесливе схилення перед ким – небудь.
У кого з однокласників ці риси проявляються?
7. А зараз «Історична довідка»
У царській Росії існувало 14 чиновницьких класів: 1-5- вищі; 14-найнижчий; Інші-середні.
Залежно від класу залежало місце людини в суспільстві. Хто до якого класу належить?
(Михайло(товстий)-3 клас; Порфірій (тонкий) – 8 клас).
Всі знають, що Чехов – майстер у змалюванні своїх персонажів, а його оповідання
відзначаються великою майстерністю.
Читаємо І діалог:
- Використання діалогу; (зміна думки і настрою)
- Гумор та іронія (ст.131, підручник)
- Художні деталі (дрібниці життя), 132, Скажімо…
- Використання антитези (назва), антоніми (спосіб життя)
- Зміна настрою героїв, зовнішності (підборіддя жінки стало вище довшим, син виструнчився).
8. Яка роль всього цього? ( Ці деталі допомагають в розкриті образів).
9. Як ви думаєте? Хто із двох друзів веде себе більш достойно?
( Товстий. Не хвалиться високим чином, йому неприємні догідливість друга і його власне
приниження. Перший звернувся до однокласника перший його помітив і впізнав).
10. На вашу думку (проблемне питання). Кого можна вважати справжнім другом?
(Хто допоможе, підставить своє плече, просто вислухає, допоможе словом, підтримає в тяжку
хвилину, відгукнеться серцем, спільна праця, говорить тільки правду, нічого не вимагають один
від іншого, рівність, за дружбу не дякують, критикує помилки товариша, з ним можна разом
поплакати, а сміх розділити пополам – порівну, справедливість у відношеннях і правда у
спілкуванні, бажання щастя іншому, взаєморозуміння, врятує іншого (друга) там, де один може
загинути, прямота не шукає вигоди у відношеннях, ніколи багато не хвалить у вічі, а більше –
поза ним, ніколи не прикриє помилок, а допоможе їх вирішити, не говорять безперервно про
дружбу, завжди чесний та інше
А яка ваша думка?.
11. Чи можна підлабузника вважати другом?
На чому повинна будуватись дружба?
12 . Скажіть, чи залишаться Товстий і Тонкий друзями?
13. Самостійна робота
Підібрати антоніми (антитеза)
Товстий
Бідний
Голодний
Домашнє завдання: повторити біографію А.П. Чехова виконати завдання 1, 2, 5, 10, 12, 13
https://www.youtube.com/watch?v=sxLP_bVkhNQ&fbclid=IwAR05mVWkSAN8ef49fuqozX95Kp7TuyCfWgm-wvf6tGprD5L1c8fQPp-oa3w
За бажанням переглянути відео за посиланням (необхідно скопіювати та вставити в пошукову строфу)
Комментариев нет:
Отправить комментарий