Тема уроку: Олександр Грін. "Пурпурові вітрила."
Мета: визначити основний конфлікт твору, розкрити символіку повісті;розвивати навички
переказу тексту, творчі здібності школярів; уміння аналізувати прозовий текст,
художні образи; поглиблювати навички виразного читання, словесного малювання;
сприяти вихованню моральних якостей учнів, віри у велику силу добра й кохання.
Обладнання: підручник Є. Волощук, О.Слободянюк «Зарубіжна
література», ілюстрації, фрагменти кінострічки «Пурпурові вітрила» 1961 р,
режисер Олександр Птушко.
Тип
уроку: урок засвоєння
нових знань
Перебіг уроку
І.Актуалізація почуттєвого досвіду й опорних знань учнів
ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів
Прийом
«Каліграма»
Учитель
пропонує учням показати головну думку
повісті «Пурпурові вітрила» у вигляді каліграми.
Методичний коментар
Вперше цей прийом використав ще у
ХІІ столітті С.Полоцький, записавши текст
свого вірша у вигляді серця. Цей прийом сприяє поглибленому прочитанню
художнього тексту, формуванню креативного мислення.
О.Грін «Пурпурові вітрила» - головна думка твору у формі
кораблика.: щогла назва твору, вітрила – фраза капітана Грея про істину «робити
диво своїми руками».
Є художні образи, які назавжди залишаються в нашій уяві після першої ж
зустрічі з ними. Ці образи втілюють у собі моральний ідеал, вони показують
приклад життя, кличуть за собою уперед, до волі, до краси, мрії. Такими є у
повісті «Пурпурові вітрила» образ Ассоль і Грея, того, хто здійснив її мрію.
-
Які риси вдачі Ассоль виявляються в її поведінці,
зовнішності?
-
Чим Грей несхожий на інших?
Прийом творчого моделювання
Вправа «Я Ассоль»
Уявіть себе Ассоль. Перекажіть від
її імені, як її мрія втілилася в життя (починаючи з епізоду про обручку)
-
Розкажіть, як Грей уперше побачив
Ассоль. Чим вразила його дівчина?
-
Про
що довідався Грей
у таверні? Чому
він не повірив негативним
відгукам про Ассоль?
-
Чому він вирішив утілити її мрію в
життя?
ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Учитель. Мета уроку визначити основний конфлікт повісті, дати моральну оцінку мешканцям Каперни, розкрити символіку повісті.
IV. Сприйняття й
первинне усвідомлення учнями нового матеріалу
Прийом
вітагенних аналогій
Вправа «Психологічний вітраж»
Учитель
пропонує учням створити із цитат пазл психологічний портрет
Каперни. Використовуємо кадри із фільму О.Птушко «Пурпорові вітрила». На аркуші з однієї сторони
надруковані цитати, а з іншої кадри з фільму. Діти читають цитати і, перегорнувши
пазли, наклеюють на дошку,
створюючи психологічний портрет Каперни, відповідаючи на запитання вчителя.
Бесіда
- Розкажіть про Меннерса і жителів Каперни. (Меннерс –жадібний, лихий, хтивий чоловік. В усьому він шукав зиск і був ладен використати навіть скруту матері. Мешканці Каперни не здатні на добро, співчуття, розуміння
«Вонa докинулa, що Меннерс погоджувaвся дaти грошей, aле ж зa це вимaгaв кохaння. Отже Мері нічого не домоглaся». |
«Ніхто вже не клaнявся йому, не подaвaв руки, не
скидaв нa нього знaйомим привітним оком. Нa віки вічні зaлишився стaрий
осторонь сільських спрaв; хлопчaки, вгледівши його, кричaли нaвздогін:
"Лонгрен утопив Меннерсa!". |
«Чaклун був у них, тaк требa
розуміти. Вони чекaють - бaби, вaм би не проґaвити! - зaморського принцa, і
ще під червоними вітрилaми!» |
|
«Це, мабуть, чи не Корабельна Ассоль, інших таких нема. Їй бракує однієї
клепки в голові». |
«Більше говорили чол-віки;
здушено, гадючим сичанням схлипували остовпілі жінки,
проте варто було котрійсь із них
заторохкотіти, як отрута
била в голову» |
||
Психологічний
портрет Каперни
-
Чому мешканці ненавиділи Лонгрена і Ассоль? (Лонгрен
не допоміг Меннерсу, коли той опинився у морі під час бурі)
-
Чому люди глузували над Ассоль? (Ненависть до батька перейшла і до дівчини, вони
насміхалися над її мрією)
-
Чи були добрі люди в Каперні? (Вугляр,
сусідка)
-
Як Ассоль сприйняла появу корабля з
пурпуровими вітрилами? А як
поставилися
до цієї дивовижі
мешканці Каперни? Зачитайте. («Поки її не
було, ім’я дівчини перелітало серед людей з нервовою й
похмурою тривогою, з лютим переляком. Більше говорили чоловіки;
здушено, гадючим сичанням схлипували остовпілі жінки, проте варто було котрійсь
із них заторохкотіти, як отрута
била в голову»).
-
Що уособлює у собі образ Каперни? (Це узагальнений
образ зла, підступності, лицемірства, духовної ницості)
-
Чи
можемо ми відразу визначити, в чому полягає основний конфлікт твору? Спробуйте
його сформулювати в абстрактному вигляді й у конкретному, розподіливши
персонажів твору по різні боки протистояння.
Позитивні Негативні
Ассоль Меннерс
Грей
Мешканці Каперни
Лонгрен
Вугляр
Сусідкаї
-
Розкрийте основний конфлікт твору. (Зіткнення добра і зла в образах Ассоль і жителів
Каперни)
Слово вчителя
Символ
– це предметний або словесний знак, який опосередковано виражає сутність
певного явища. Носіями символічного змісту у творі можуть бути будь-які
елементи: персонажі, художні деталі. Наприклад, одним із символів у повісті-казці є пурпурові вітрила.
V. Осмислення об'єктивних
зв'язків і відносин у досліджуваному матеріалі й розкриття внутрішньої сутності
досліджуваних явищ
-
Коли
вперше у творі згадано пурпурові вітрила? (Це вітрила для іграшкової яхти з
клаптиків яскраво-червоного шовку, які перетворюють
ся на прекрасну мрію про щастя з казки Егля, яка допомагає Ассоль вижити в
сірій буденності)
-
Поміркуйте,
чому Грей так довго шукав потрібний йому шовк. Яку роль відіграє колір? Виразно
прочитайте опис тканини, яку обрав для вітрил кохання Артур Грей.
(«Ця цілковито чиста, мов ясно-червона
ранкова струмина, повна шляхетних веселощів і величности барва була саме тією
гордовитою барвою, яку шукав Грей. В ній не було змішаних відтінків огню,
пелюсток маку, гри фіолетових чи бузкових натяків; не було також синяви, ні
тіні, – нічого, що викликає сумнів. Вона жевріла, наче усмішка, звабою
духовного відображення»)
-
Які художні засоби використовує автор, описуючи тканину?(
Грін використовує промовисті епітети, порівняння й метафори, щоб підкреслити
внутрішній зміст кольору, його символіку – надії, очікувань, чистоти, майбуття)
-
Що
символізують пурпурові вітрила? (Символ мрії, надії на краще, величі
кохання, що є рукотворним дивом, адже це чудо для Ассоль зробив Грей)
-
Які
ще предмети реальної дійсності
набувають у творі Гріна символічного
смислового навантаження? (Назва яхти «Секрет», слово «рай» (у написі на старих
бочках), море, Каперна)
-
Розкрийте символіку цих предметів. (Назва
яхти «Секрет» - символ пошуку смислу життя, слово «рай» - символ духовної
єдності двох душ, море – символ бурхливої долі, природної гармонії, Каперна –
символ людського зла, жорстокості).
VI. Узагальнення й систематизація знань
Учитель. Олександру Гріну часто дорікали, що він не пише творів про сучасність.
На вашу думку, «Пурпурові вітрила» сучасний твір?
Прийом творчого моделювання ідеальних освітніх
об'єктів
Вправа «Я- письменник»
Уявіть себе письменником. Дайте назву твору про Ассоль і
Грея. (Обсяг відповіді – 5-6 речень
письмово)
VIІ. Підведення підсумків уроку
VIІІ. Повідомлення домашнього завдання:
Прочитати біографію письменника та повість "Пурпурові вітрила"
Комментариев нет:
Отправить комментарий