среда, 29 декабря 2021 г.

Зарубіжна література 7 клас 30. 12. 2012

 

Тема уроку: Олександр Грін. "Пурпурові вітрила."


Мета: визначити  основний конфлікт твору,  розкрити символіку повісті;розвивати навички переказу тексту, творчі здібності школярів; уміння аналізувати прозовий текст, художні образи; поглиблювати навички виразного читання, словесного малювання; сприяти вихованню моральних якостей учнів, віри у велику силу добра й кохання.

Обладнання: підручник Є. Волощук, О.Слободянюк «Зарубіжна література», ілюстрації, фрагменти кінострічки «Пурпурові вітрила» 1961 р, режисер Олександр Птушко.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Перебіг  уроку

І.Актуалізація почуттєвого досвіду й опорних знань учнів

ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

Прийом «Каліграма»

Учитель пропонує учням показати головну думку  повісті «Пурпурові вітрила» у вигляді каліграми.

Методичний коментар

Вперше цей прийом використав ще у ХІІ столітті С.Полоцький, записавши текст  свого вірша у вигляді серця. Цей прийом сприяє поглибленому прочитанню художнього тексту, формуванню креативного мислення.

О.Грін «Пурпурові вітрила» - головна думка твору у формі кораблика.: щогла назва твору, вітрила – фраза капітана Грея про істину «робити диво своїми руками».

Є художні образи, які назавжди залишаються в нашій уяві після першої ж зустрічі з ними. Ці образи втілюють у собі моральний ідеал, вони показують приклад життя, кличуть за собою уперед, до волі, до краси, мрії. Такими є у повісті «Пурпурові вітрила» образ Ассоль і Грея, того, хто здійснив її мрію.

-         Які риси вдачі Ассоль виявляються в її поведінці, зовнішності?

-         Чим Грей несхожий на інших?

Прийом творчого моделювання

Вправа «Я Ассоль»

Уявіть себе Ассоль. Перекажіть від її імені, як її мрія втілилася в життя (починаючи з епізоду про обручку)

-         Розкажіть, як Грей уперше побачив Ассоль. Чим вразила його дівчина?

-         Про  що  довідався  Грей  у  таверні?  Чому  він  не повірив  негативним

відгукам про Ассоль?

-         Чому він вирішив утілити її мрію в життя?

ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Учитель. Мета уроку  визначити основний конфлікт повісті, дати моральну оцінку мешканцям Каперни, розкрити  символіку повісті.

IV. Сприйняття й первинне усвідомлення учнями нового матеріалу

Прийом вітагенних аналогій

Вправа  «Психологічний вітраж»

Учитель пропонує учням створити  із цитат пазл психологічний портрет Каперни. Використовуємо кадри із фільму О.Птушко «Пурпорові вітрила». На аркуші  з однієї сторони надруковані цитати, а з іншої кадри з фільму.  Діти читають цитати і, перегорнувши пазли,  наклеюють на дошку, створюючи   психологічний портрет Каперни, відповідаючи на запитання вчителя.

Бесіда

-         Розкажіть про Меннерса і жителів Каперни. (Меннерс –жадібний, лихий, хтивий чоловік. В усьому він шукав зиск і був ладен використати навіть скруту матері. Мешканці Каперни не здатні на добро, співчуття, розуміння

 

«Вонa докинулa, що Меннерс погоджувaвся дaти грошей, aле ж зa це вимaгaв кохaння. Отже Мері нічого не домоглaся».

«Ніхто вже не клaнявся йому, не подaвaв руки, не скидaв нa нього знaйомим привітним оком. Нa віки вічні зaлишився стaрий осторонь сільських спрaв; хлопчaки, вгледівши його, кричaли нaвздогін: "Лонгрен утопив Меннерсa!".

«Чaклун був у них, тaк требa розуміти. Вони чекaють - бaби, вaм би не проґaвити! - зaморського принцa, і ще під червоними вітрилaми!»

«Це, мабуть, чи не Корабельна Ассоль, інших таких нема. Їй бракує однієї клепки в голові».

«Більше говорили чол-віки; здушено, гадючим сичанням

схлипували остовпілі жінки, проте

варто було котрійсь із них заторохкотіти,  як  отрута  била  в голову»

Психологічний портрет Каперни

-         Чому мешканці ненавиділи Лонгрена і Ассоль? (Лонгрен не допоміг Меннерсу, коли той опинився у морі під час бурі)

-         Чому люди глузували над Ассоль? (Ненависть до батька перейшла і до дівчини, вони насміхалися над її мрією)

-         Чи були добрі люди в Каперні? (Вугляр, сусідка)

-         Як Ассоль сприйняла появу корабля з пурпуровими вітрилами? А як

поставилися  до  цієї  дивовижі  мешканці  Каперни? Зачитайте. («Поки  її  не  було,  ім’я  дівчини перелітало серед людей з нервовою й похмурою тривогою,  з  лютим переляком. Більше говорили чоловіки; здушено, гадючим сичанням схлипували остовпілі жінки, проте варто було котрійсь із них заторохкотіти,  як  отрута  била  в голову»).

-         Що уособлює у собі образ Каперни? (Це узагальнений образ зла, підступності, лицемірства, духовної ницості)

-         Чи можемо ми відразу визначити, в чому полягає основний конфлікт твору? Спробуйте його сформулювати в абстрактному вигляді й у конкретному, розподіливши персонажів твору по різні боки протистояння.

Позитивні                   Негативні

Ассоль                       Меннерс

Грей                          Мешканці Каперни

Лонгрен

Вугляр

Сусідкаї

-         Розкрийте основний конфлікт твору. (Зіткнення добра і зла в образах Ассоль і жителів Каперни)

Слово вчителя

Символ – це предметний або словесний знак, який опосередковано виражає сутність певного явища. Носіями символічного змісту у творі можуть бути будь-які елементи: персонажі, художні деталі. Наприклад, одним із символів у повісті-казці є пурпурові вітрила.

V. Осмислення об'єктивних зв'язків і відносин у досліджуваному матеріалі й розкриття внутрішньої сутності досліджуваних явищ

-         Коли вперше у творі згадано пурпурові вітрила? (Це вітрила для іграшкової яхти з клаптиків яскраво-червоного шовку, які перетворюють ся на прекрасну мрію про щастя з казки Егля, яка допомагає Ассоль вижити в сірій буденності)

-         Поміркуйте, чому Грей так довго шукав потрібний йому шовк. Яку роль відіграє колір? Виразно прочитайте опис тканини, яку обрав для вітрил кохання Артур Грей. («Ця цілковито чиста, мов ясно-червона ранкова струмина, повна шляхетних веселощів і величности барва була саме тією гордовитою барвою, яку шукав Грей. В ній не було змішаних відтінків огню, пелюсток маку, гри фіолетових чи бузкових натяків; не було також синяви, ні тіні, – нічого, що викликає сумнів. Вона жевріла, наче усмішка, звабою духовного відображення»)

-         Які художні засоби використовує автор, описуючи тканину?( Грін використовує промовисті епітети, порівняння й метафори, щоб підкреслити внутрішній зміст кольору, його символіку – надії, очікувань, чистоти, майбуття)

-         Що символізують пурпурові вітрила? (Символ мрії, надії на краще, величі кохання, що є рукотворним дивом, адже це чудо для Ассоль зробив Грей)

-         Які  ще предмети реальної дійсності набувають  у творі Гріна  символічного смислового навантаження? (Назва яхти «Секрет», слово «рай» (у написі на старих бочках), море, Каперна)

-         Розкрийте символіку цих предметів. (Назва яхти «Секрет» - символ пошуку смислу життя, слово «рай» - символ духовної єдності двох душ, море – символ бурхливої долі, природної гармонії, Каперна – символ людського зла, жорстокості).

VI. Узагальнення й систематизація знань

Учитель. Олександру Гріну часто  дорікали, що він не пише творів про сучасність. На вашу думку, «Пурпурові вітрила» сучасний твір?  

     Прийом творчого моделювання ідеальних освітніх об'єктів

Вправа «Я- письменник»

Уявіть себе письменником. Дайте назву твору про Ассоль і Грея.  (Обсяг відповіді – 5-6 речень письмово)

VIІ. Підведення підсумків уроку

VIІІ.  Повідомлення домашнього завдання:

Прочитати біографію письменника та повість "Пурпурові вітрила"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Всесвітня історія 7 клас 30. 12 .2021

Тема: Франція. Столітня війна.

Мета: ознайомитись з процесом становлення централізованої держави у Франції;сформувати на рівні уявлень, понять і причинно-наслідкових зв’язків картину найтривалішої війни в історії; вчити визначати причини та привід історичних явищ; перебіг подій і наслідки Столітньої війни; висловлювати судження щодо внеску історичних осіб в розвиток французької держави; виховувати почуття патріотизму на прикладі французького нараду.

Очікувані результати:

Після уроку учні

- знатимуть причини Столітньої війни;

- матимуть :уявлення про хід війни;

- знатимуть, як вплинула війна на Францію та Англію;

- даватимуть оцінку історичним діячам;

- показиватимуть на карті місця основних дат.

Поняття: «парламент», «станова монархія», «генеральні штати».

Обладнання: Пометун ОІ.,  Малієнко Ю.Б. Історія середніх віків: підручник для 7-­го кл.— К.: «Основа», 2015; атлас, наочність.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І.    Організаційна частина уроку

ІІ.  Актуалізація знань учнів

Самостійна робота

І варіант.

1.      Дати визначення понять:

Монархія –

Станова монархія-

Парламент –

     2  Назвати станово-представницькі органи влади в:

         Іспанії –

         Франції -

3.Назвати 3 позитивних наслідки Хрестових походів.

ІІ варіант.

1.      Дати визначення понять:

Феодальна роздробленість –

Централізована монархія –

Хрестові походи –

      2  Назвати представницькі органи влади в:

          Англії -

          Польщі –

      3.Назвати негативні наслідки Хрестових походів.

    

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1.Мотивація.

Вчитель. Або-де Франсом – у дослівному перекладі означає острів Франція – називають сьогодні невеликий район у сучасній Франції. Ця територія була єдиним земельним володінням, яке належало французьким королям у ХІ – ХІІст..Більше, ніж половиною території Франції володів англійський король. Процес збирання французьких земель розпочав онук королеви Анни Ярославни - король Людовік VІ і тривав він понад три століття – з ХІ до середини ХV ст..

 

2.Робота з картою.

Розгляньте карту атласа або підручника та назвіть герцогства  з якихскладалася Франція.

Вчитель. Війна, що увійшла в історію як Столітня, насправді тривала з перервами116 років – з 1337 по 1453 рр., але остаточний мирний догові був підписаний лише через 18 років.

1.      Франція в ХІ –ХІV ст. Філіпп ІV Красивий.

В ХІ ст..влада монарха була слабкою і поширювалася лише на його домен – землі навколо Парижа та Орлеана. Важливу роль у житті Франції відіграли королі Філіпп ІІ Август і Людовік ІХ Святий.Обидва правителі намагалися подолати роздробленість країни, зміцнити королівську владу, суд і грошову систему.

Завдання.

Працюючи з текстом у парах виділіть і коротко запишіть основні події,з якими пов’язанот правління Філіппа ІV Красивого. Порівняйте свої записи.

Визначити, що можна віднести до його перемог.

1).  Метод «Прес». Починаючи словами «Я вважаю, що... можна віднести до успіхів Філіпа, тому що...»

-.  Що таке генеральні Штати?

2) Робота з документом.»Із грамоти Філіппа ІV…стор.111.

-  Які стани до них входили?

-.  Яка роль відводилася цьому органу?

 Генеральні штати — дорадчий орган при королі, який проіснував у Франції з 1302 до 1789 р.

2.      Найтриваліша війна в історії людства.

       Учитель на дошці записує дати «1337–1453 рр.» та пропонує учням, звернувшись до підручника (С. 111 – 112) з’ясувати:

1.  Яка подія пов’язана з цими датами? (Столітня війна)

2.  Звідки походить ця назва? (Вона тривала понад 100 років.)

3.  Які країни брали участь у цій війні? (Англія та Франція)

4.  Знайдіть на карті Фландрію і поміркуйте, чому через цю територію виникали суперечки між Францією та Англією?

З’ясувати, осмислити та записати в зошит привід, причини війни Учитель нагадує учням пам’ятку щодо вивчення подій війни.

1. Хронологічні рамки війни.

2. Причини початку війни.

3. Привід для початку війни.

4. Хід війни.

5. Підсумки війни.

 

          

Причини війни

Привід до війни

Прагнення Англії повернути свої

володіння, втрачені нею у ХІІІ ст.

(Нормандія і суміжні території).

Прагнення Франції повернути Аквітанію і Гасконь, які перебували під владою Англії. Намагання обох держав приєднати багату Фландрію

По смерті синів Філіпа IV не залишилося прямих спадкоємців. Династичні претензії на французький

престол з боку Англії.

 

 

-Чому у початковий період війни англійська армія та флот здобули кілька важливих перемог?

     Робота з контурною картою. Учитель пропонує учням позначити в контурній карті головні битви на початковому етапі війни.

3.Подвиг Жанни-де-Арк. Завершення війни.

Повідомлення учня.

Учні, прослухавши повідомлення. відповідають на запитання.

-Хто така Жанна –д-Арк?

-Яким чином Жанна-д0Арк змогла переломити хід війни на користь французів?

-Чому жителі Орлеану прозвали Жанну Орлеанською дівою/

-Чого варто вчитися у Жанни-д Арк?

-Коли було страчено Жанну-д-Арк?

-Чому французький король відмовився врятувати Жанну-д-Арк?

Робота з підручником.   

         Опрацювати текст (п.3), відповісти на запитання.

-Коли було знято облогу з Орлеану?

У чому Жанна переконала короля?

-Хто такі бургундці, чому вони схопили Жанну і передали англійцям?

-Що сталося з Жанною \-д-Арк?

-Чому французи вважають Жанну народною героїнею?

-                                                          

Учні,  опрацювавши  текст  підручника (С.115),  мають  визначити головні підсумки війни. Учитель записує відповіді учнів на дошці.

1)     Англійців було вигнано з території Франції.

2)     Прискорився процес об’єднання франції.

3)      Влада короля зміцнилася.

4)     Поступово склалася й поширилася єдина французька мова та французька культура.

IV. Узагальнення та систематизація знань

1)   Яку війну називають Столітньою?

2).  Якими були причини Столітньої війни?

3)   Які події були приводом до війни?

4).  Яку роль відіграла Жанна д’Арк в історії Франції?

Прийом “Кейс» Учням пропонується наповнити свої уявні кейси думками і положеннями,що їм запам’ятались впродовж уроку.


Домашня робота: опрацювати теоретичний матеріал, вивчити поняття, підготувати розповідь про Жанну д'Арк.

 


9 клас Зарубіжна література 16 02

  Тема урока: Розвиток мовлення (у) Образи "маленьких людей" у російській літературі першої половини XIX століття ХІД УРОКУ І. Акт...