вторник, 15 февраля 2022 г.

9 клас Зарубіжна література 16 02

 Тема урока: Розвиток мовлення (у) Образи "маленьких людей" у російській літературі першої половини XIX століття

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань

– Повторення

Гра – змагання: робота в двох групах (поділ можна здійснити за рядами). Учасники груп по черзі висловлюють факти із життєвого та творчого шляху М. Гоголя. Перемагає група, яка назвала більшу кількість інформативних відомостей.

– Написання етюдів (склад груп попередній)

Кожна група для роботи отримує декілька слів, серед яких кожен член групи обирає для себе одне. До обраного слова

– теми учні підбирають по три слова – асоціації і, використавши підібрані слова, складають 3 речення, пов’язані за змістом. Учні за бажанням зачитують.

Варіанти слів

– варіант. Сміх, нікчема, сум, втрата.

– варіант. Самотність, безвихідь, душа, приреченість.

Приклад етюду

Слова – асоціації до слова “душа”: жага, страх, очищення.

Палаюча пекельна жага знищення. Вона може нести з собою страх пекла. У ній може бути живильна іскра очищення та життя.

II. Узагальнення та систематизація знань за темою

– “Запитання до автора” (на основі тексту повісті Гоголя “Шинель”)

Учні працюють у парах. Формулюючи запитання “до автора твору”, вони озвучують сформульоване запитання своєму товаришу, який намагається на нього відповісти. Якщо пара не знаходить відповіді, по закінченню роботи в парах такі запитання озвучують, відповідь формулюють учні всього класу (учитель допомагає).

Примітка. Учням пропонується уникати буквальних і занадто простих за змістом запитань.

– “Карусель”. Робота в 4-х групах

Запитання для “Каруселі”

– Які почуття викликає у вас Акакій Акакійович?

– Що нового ви побачили в розкритті Гоголем теми чиновництва?

– У чому, на вашу думку, криються причини трагічного становища Башмачкіна?

– Як ви думаєте, чи міг Акакій Акакійович змінити своє життя? Аргументуйте власну точку зору.

3. “Кола Вена”: образ “маленької людини”. Порівняльна характеристика Акакія Акакійовича та Максима Максимовича

– Рефлексія

Написання есе (“вільного письма”) на тему “Гоголь і життя”

– Домашнє завдання

Прочитати поему М. Гоголя “Мертві душі” (або комедію “Ревізор” – за вибором учителя); повторити значення термінів “поема”, “роман”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Урок розвитку мовлення. Образи “маленьких людей” у російській літературі першої половини XIX століття
Зворотній зв'язок: Email | Links

9 клас Всесвітня історія 16 02

 Тема урока: Російська імперія.


1 Завдання: переглянути відеоурок; опрацювати параграф в підручнику; виписати поняття в зошит.

9 клас історія України 15 02

 Тема уроку: контрольна робота

Посилання на контрольну роботу знаходиться в вайбер-групі

Домашнє завдання: параграф 23

среда, 29 декабря 2021 г.

Зарубіжна література 7 клас 30. 12. 2012

 

Тема уроку: Олександр Грін. "Пурпурові вітрила."


Мета: визначити  основний конфлікт твору,  розкрити символіку повісті;розвивати навички переказу тексту, творчі здібності школярів; уміння аналізувати прозовий текст, художні образи; поглиблювати навички виразного читання, словесного малювання; сприяти вихованню моральних якостей учнів, віри у велику силу добра й кохання.

Обладнання: підручник Є. Волощук, О.Слободянюк «Зарубіжна література», ілюстрації, фрагменти кінострічки «Пурпурові вітрила» 1961 р, режисер Олександр Птушко.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Перебіг  уроку

І.Актуалізація почуттєвого досвіду й опорних знань учнів

ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

Прийом «Каліграма»

Учитель пропонує учням показати головну думку  повісті «Пурпурові вітрила» у вигляді каліграми.

Методичний коментар

Вперше цей прийом використав ще у ХІІ столітті С.Полоцький, записавши текст  свого вірша у вигляді серця. Цей прийом сприяє поглибленому прочитанню художнього тексту, формуванню креативного мислення.

О.Грін «Пурпурові вітрила» - головна думка твору у формі кораблика.: щогла назва твору, вітрила – фраза капітана Грея про істину «робити диво своїми руками».

Є художні образи, які назавжди залишаються в нашій уяві після першої ж зустрічі з ними. Ці образи втілюють у собі моральний ідеал, вони показують приклад життя, кличуть за собою уперед, до волі, до краси, мрії. Такими є у повісті «Пурпурові вітрила» образ Ассоль і Грея, того, хто здійснив її мрію.

-         Які риси вдачі Ассоль виявляються в її поведінці, зовнішності?

-         Чим Грей несхожий на інших?

Прийом творчого моделювання

Вправа «Я Ассоль»

Уявіть себе Ассоль. Перекажіть від її імені, як її мрія втілилася в життя (починаючи з епізоду про обручку)

-         Розкажіть, як Грей уперше побачив Ассоль. Чим вразила його дівчина?

-         Про  що  довідався  Грей  у  таверні?  Чому  він  не повірив  негативним

відгукам про Ассоль?

-         Чому він вирішив утілити її мрію в життя?

ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Учитель. Мета уроку  визначити основний конфлікт повісті, дати моральну оцінку мешканцям Каперни, розкрити  символіку повісті.

IV. Сприйняття й первинне усвідомлення учнями нового матеріалу

Прийом вітагенних аналогій

Вправа  «Психологічний вітраж»

Учитель пропонує учням створити  із цитат пазл психологічний портрет Каперни. Використовуємо кадри із фільму О.Птушко «Пурпорові вітрила». На аркуші  з однієї сторони надруковані цитати, а з іншої кадри з фільму.  Діти читають цитати і, перегорнувши пазли,  наклеюють на дошку, створюючи   психологічний портрет Каперни, відповідаючи на запитання вчителя.

Бесіда

-         Розкажіть про Меннерса і жителів Каперни. (Меннерс –жадібний, лихий, хтивий чоловік. В усьому він шукав зиск і був ладен використати навіть скруту матері. Мешканці Каперни не здатні на добро, співчуття, розуміння

 

«Вонa докинулa, що Меннерс погоджувaвся дaти грошей, aле ж зa це вимaгaв кохaння. Отже Мері нічого не домоглaся».

«Ніхто вже не клaнявся йому, не подaвaв руки, не скидaв нa нього знaйомим привітним оком. Нa віки вічні зaлишився стaрий осторонь сільських спрaв; хлопчaки, вгледівши його, кричaли нaвздогін: "Лонгрен утопив Меннерсa!".

«Чaклун був у них, тaк требa розуміти. Вони чекaють - бaби, вaм би не проґaвити! - зaморського принцa, і ще під червоними вітрилaми!»

«Це, мабуть, чи не Корабельна Ассоль, інших таких нема. Їй бракує однієї клепки в голові».

«Більше говорили чол-віки; здушено, гадючим сичанням

схлипували остовпілі жінки, проте

варто було котрійсь із них заторохкотіти,  як  отрута  била  в голову»

Психологічний портрет Каперни

-         Чому мешканці ненавиділи Лонгрена і Ассоль? (Лонгрен не допоміг Меннерсу, коли той опинився у морі під час бурі)

-         Чому люди глузували над Ассоль? (Ненависть до батька перейшла і до дівчини, вони насміхалися над її мрією)

-         Чи були добрі люди в Каперні? (Вугляр, сусідка)

-         Як Ассоль сприйняла появу корабля з пурпуровими вітрилами? А як

поставилися  до  цієї  дивовижі  мешканці  Каперни? Зачитайте. («Поки  її  не  було,  ім’я  дівчини перелітало серед людей з нервовою й похмурою тривогою,  з  лютим переляком. Більше говорили чоловіки; здушено, гадючим сичанням схлипували остовпілі жінки, проте варто було котрійсь із них заторохкотіти,  як  отрута  била  в голову»).

-         Що уособлює у собі образ Каперни? (Це узагальнений образ зла, підступності, лицемірства, духовної ницості)

-         Чи можемо ми відразу визначити, в чому полягає основний конфлікт твору? Спробуйте його сформулювати в абстрактному вигляді й у конкретному, розподіливши персонажів твору по різні боки протистояння.

Позитивні                   Негативні

Ассоль                       Меннерс

Грей                          Мешканці Каперни

Лонгрен

Вугляр

Сусідкаї

-         Розкрийте основний конфлікт твору. (Зіткнення добра і зла в образах Ассоль і жителів Каперни)

Слово вчителя

Символ – це предметний або словесний знак, який опосередковано виражає сутність певного явища. Носіями символічного змісту у творі можуть бути будь-які елементи: персонажі, художні деталі. Наприклад, одним із символів у повісті-казці є пурпурові вітрила.

V. Осмислення об'єктивних зв'язків і відносин у досліджуваному матеріалі й розкриття внутрішньої сутності досліджуваних явищ

-         Коли вперше у творі згадано пурпурові вітрила? (Це вітрила для іграшкової яхти з клаптиків яскраво-червоного шовку, які перетворюють ся на прекрасну мрію про щастя з казки Егля, яка допомагає Ассоль вижити в сірій буденності)

-         Поміркуйте, чому Грей так довго шукав потрібний йому шовк. Яку роль відіграє колір? Виразно прочитайте опис тканини, яку обрав для вітрил кохання Артур Грей. («Ця цілковито чиста, мов ясно-червона ранкова струмина, повна шляхетних веселощів і величности барва була саме тією гордовитою барвою, яку шукав Грей. В ній не було змішаних відтінків огню, пелюсток маку, гри фіолетових чи бузкових натяків; не було також синяви, ні тіні, – нічого, що викликає сумнів. Вона жевріла, наче усмішка, звабою духовного відображення»)

-         Які художні засоби використовує автор, описуючи тканину?( Грін використовує промовисті епітети, порівняння й метафори, щоб підкреслити внутрішній зміст кольору, його символіку – надії, очікувань, чистоти, майбуття)

-         Що символізують пурпурові вітрила? (Символ мрії, надії на краще, величі кохання, що є рукотворним дивом, адже це чудо для Ассоль зробив Грей)

-         Які  ще предмети реальної дійсності набувають  у творі Гріна  символічного смислового навантаження? (Назва яхти «Секрет», слово «рай» (у написі на старих бочках), море, Каперна)

-         Розкрийте символіку цих предметів. (Назва яхти «Секрет» - символ пошуку смислу життя, слово «рай» - символ духовної єдності двох душ, море – символ бурхливої долі, природної гармонії, Каперна – символ людського зла, жорстокості).

VI. Узагальнення й систематизація знань

Учитель. Олександру Гріну часто  дорікали, що він не пише творів про сучасність. На вашу думку, «Пурпурові вітрила» сучасний твір?  

     Прийом творчого моделювання ідеальних освітніх об'єктів

Вправа «Я- письменник»

Уявіть себе письменником. Дайте назву твору про Ассоль і Грея.  (Обсяг відповіді – 5-6 речень письмово)

VIІ. Підведення підсумків уроку

VIІІ.  Повідомлення домашнього завдання:

Прочитати біографію письменника та повість "Пурпурові вітрила"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



9 клас Зарубіжна література 16 02

  Тема урока: Розвиток мовлення (у) Образи "маленьких людей" у російській літературі першої половини XIX століття ХІД УРОКУ І. Акт...