четверг, 29 апреля 2021 г.

6 клас історія 30 04

 Тема уроку: Як починалася історія слов'ян. Склавини і анти на теренах України.


Перевірка домашнього завдання:

1 Від яких племен потерпала Римська імперія в ІІІ- ІV столітті?

2 В якому році римська армія зазнала нищівної поразки від повсталих вестготів?

3 Коли відбувся поділ Римської імперії на Західну та Східну?

4 В якому році був захоплений Рим на  чолі з готським вождем Аларіхом?

5 Який рік вважається кінцем Західної Римської імперії?

6 Хто був останнім римським імператором?

7 До якого року проіснувала Східна Римська імперія?

Домашнє завдання: дати відповіді на питання, переглянути відео, вивчити параграф 56-57.

8 клас мистецтво 30 04

 Тема уроку: Реалізм у образотворчому мистецтві.

1 Діяльність художників- передвижників.

2 Портретний, пейзажний і побутовий жанри українського живопису.

Домашнє завдання: провести дослідження і з'ясувати, хто з художників присвячував свої твори тематиці українського козацтва.



9 клас мистецтво 30 04

 Тема уроку: Телебачення: реальний та ілюзорний світ

Закінчення роботи над власним (груповим) проєктом

9клас зарубіжна література 30 04

Тема уроку: Позакласне читання. М. Геддон. " Загадковий нічний інцидент з собакою." 


Домашнє завдання: переглянути відео, прочитати твір та біографію автора.

7 клас зарубіжна література 30 04

 Тема уроку: Переваги й недоліки системи освіти,  яку змалював А. Азімов у повісті "Фах."

Дати відповіді на питання:

1Хто такий Джордж Плейтен?

2 В якому навчальному закладі він здобував освіту?

4 Чому Плейтен тікає з інтернату?

5 Чим він відрізнявся від своїх однолітків?

6 Про що мріяв Джордж Плейтен?

7 Чи здійснилася його мрія?

8 Тема твору "Фах" --........

9 Ідея твору "Фах" --.......

Домашнє завдання: дати відповіді на питання, дочитати твір.

8 клас історія України 30 04

 Тема уроку: Культура України в другій половині XVIII століття


Домашнє завдання: переглянути відео, вивчити параграф 33, в зошиті зробити записи стосовно розвитку живопису, музики на ураїнських землях в цей період.

вторник, 27 апреля 2021 г.

9 клас історія України 28 04

  Тема уроку: Традиції і побут української сім'ї в ХІХ- на початку ХХ століття.


  На основі картин тогочасних художників опиши та зроби висновок про побут українців даного періоду. Оформи записи у таблицю. 
  Для опису картини використай пам’ятку «Аналіз візуального джерела» (Практичне занятт №3).

Житло Одяг, зовнішній вигляд Побутові атрибути Заняття
(праця, відпочинок)

 
С. Васильківський. Весна в Україні
 
М. Пимоненко. З базару

 
М. Пимоненко. Жнива
 
М. Пимоненко. Сінокіс

 М. Пимоненко. Свати
 
М. Пимоненко. Великодня утреня

 
М. Пимоненко. Весілля в Україні
 
К. Костанді. В люди   
                                                                     
 М. Пимоненко. Дівчина з граблями
 
М. Пимоненко. Святочне ворожіння

                                              
                           М. Пимоненко. Молодиця
 
М. Пимоненко. Брід

 
М. Пимоненко. Суперниці біля криниці
2. Завдання на розвиток логічної компетентності.
  На основі праці кандидата економічних наук, провідного наукового співробітника Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи НАН України досліди інститут української сім’і на початку ХХ ст.     Порівняй з сучасною українською родиною (скористайся Сімейним кодексом України) за поданою таблицею.
Сім’я початку ХХ століття Учасна українська сім’я
Умови вступу у шлюб
Шлюбний вік
Реєстрація шлюбу
Права та обов’язки подружжя
Припинення шлюбу
 
Л. І. Слюсар.  Еволюція шлюбу в Україні: ХVІІ – початок ХХ століття. 
  «Вже у середині ХІХ ст. найпоширенішою формою сім’ї в Україні була нуклеарна сім’я. За даними В. В. Тарновського, в цей період не тільки далекі родичі не зберігали господарської єдності, а й жонатий син звичайно відділяється від батьків, будує окрему хату і запроваджує окреме господарство. Два жонаті брати майже ніколи не жили разом. Закони, окремі положення яких почали діяти з кінця ХVІІ – у ХVІІІ ст., у ХІХ ст. вже повністю регулювали шлюбно-сімейні стосунки населення країни, у тому числі і України як складової імперії, і діяли до жовтневого перевороту 1917 р. 
  Держава визнавала законним лише церковний шлюб, тобто взятий у церкві, за церковним обрядом, при двох свідках, а поза церквою – лише у місцях, де вінчання було неможливим. Головним доказом шлюбного союзу був запис у приходській (метричній) книзі. Відповідно до закону дозволялось брати шлюб чоловікам з 18 років, а жінкам з 16 років, і лише в окремих випадках – до цього віку, але не раніше ніж за півроку до шлюбного віку.  
  Шлюб укладався за взаємної згоди осіб, які одружувалися. Закон навіть забороняв батькам чи опікунам примушувати до шлюбу. Разом з тим заборонялось брати шлюб без згоди батьків або опікунів. Були й інші обмеження щодо шлюбу: це заборона вступу до шлюбу особам старшим за 80 років; заборона брати 4-ий шлюб; заборона шлюбу між близькими родичами. Закон визнавав недійсними шлюби: укладені із застосуванням насильства, а також якщо особи були визнані божевільними (один чи обидва); шлюб між близькими родичами (за церковними правилами); якщо особа на даний час перебувала у шлюбі; якщо молодята не досягли шлюбного віку або були старші 80 років; шлюби православних з нехристиянами. 
  Шлюб припинявся лише у разі смерті одного з подружжя, тоді дозволявся вступ у новий шлюб. Щодо можливості розірвання шлюбу, то її умови були настільки обмежені, що це була майже заборона. Шлюб міг бути розірваний тільки духовним судом на прохання одного з подружжя у випадках: доказу перелюбства або нездатності до шлюбного співжиття; один із подружжя засуджений до покарання з позбавленням всіх прав, або засланий у Сибір з позбавленням прав і майна; безвісна відсутність одного з членів подружжя. Крім того, зізнання одного з осіб, які бажали розлучитись, у подружній зраді не приймалось, якщо не супроводжувалось доказами і не узгоджувалось з обставинами справи. Позов про розірвання шлюбу через нездатність одного з подружжя до шлюбного співжиття приймали тільки через три роки після укладання шлюбу. Дозволялось просити про розірвання шлюбу та вступ у новий шлюб, якщо один із подружжя був відсутній 5 і більше років. Слід підкреслити, що дуже мала вірогідність розірвання шлюбу (розлучення) у ті роки була обумовлена не тільки «жорстким» законодавством, а і різким осудом церкви, громади, всього сімейного і соціального оточення. Вважалось, що розлучення є відхиленням від соціально прийнятних норм поведінки. Тому розірвати шлюб могли дозволити собі лише представники вищих соціальних верств населення, які були економічно і со- ціально захищені. 
  Відповідно до закону, подружжя зобов’язано було жити разом, і при зміні місця проживання чоловіка з якоїсь причини (переселення, нове місце «служби» тощо) дружина повинна була слідувати за ним. Чоловік зобов’язаний (і це прямо вказано у положеннях закону) любити свою дружину, жити з нею у згоді, прощати її недоліки, допомагати, забезпечувати дружині прожиток і утримання по можливості. Обов’язок дружини - коритися чоловіку як голові сім’ї, жити з ним у любові, шануванні, в необмеженій слухняності, догоджати та виконувати обов’язки хазяйки дому. Разом з тим навіть після заміжжя жінка зберігала певну економічну самостійність: придане дружини, а також власність (маєток), придбана на її ім’я під час шлюбу, вважали її окремою власністю. 
  Згідно з наявними статистичними даними, у другій половині ХІХ ст. щороку на території України реєструвалось 160 - 200 тис. шлюбів, а на початку ХХ сторіччя до початку Першої світової війни (1914 р.) - 200 - 250 тис. шлюбів. Рівень шлюбності визначався шлюбною поведінкою сільського населення, оскільки значна більшість жителів губерній України на той час проживала у сільській місцевості (за даними перепису 1897 р. – 86,8%). На міські поселення припадало дещо більше десятої частини шлюбів, і за 1871 - 1910 рр. частка шлюбів у містах в їх загальній кількості зросла лише з 10,2% до 15,4%. За твердженням цих дослідників, Україна на той час належала до групи країн з найвищою інтенсивністю шлюбності поряд з Європейською Росією, Сербією, Болгарією, Угорщиною та Японією. Детальний аналіз розподілу шлюбів за місяцями дав змогу зробити висновок, що на нього впливають два головних чинники: господарчий та релігійний. Перший спричиняє максимум шлюбів у жовтні – по закінченні сільськогосподарських робіт, другий - їх мінімум в березні та грудні, тобто в період посту, коли не вінчають. Щодо вікових характеристик шлюбності, то, за нашими розрахунками, середній вік заміжжя жінок у 1886 - 1910 рр. дорівнював 21,5 - 22 роки, медіанний вік - 20,8, одруження чоловіків -відповідно 25,5 і 24,3 року. У кожному другому шлюбі наречена була не старше 20 років, і в кожному п’ятому - наречений цього віку».

3. Завдання на розвиток аксіологічної компетентності.
  Проаналізуй наведені історичні джерела, оціни та зроби висновки про тенденції, які панували в українських сім’ях на початку ХХ століття.
Документ 1
  «Громадянські права і правила укладення шлюбу кін. ХІХ - поч. ХХ ст. у Російській імперії»
«Книга 1. «Про права і сімейні обов’язки». 
Розділ 1. «Про шлюбний союз». 
Глава 1. «Про шлюб між особами православного віросповідання». 
1. Особи Православного віросповідання всіх без винятку станів можуть вступати між собою в шлюб не питаючи на це особливого від уряду дозволу, та не будуть виключені при цьому зі своїх суспільних станів і спільнот. На цій же підставі допускається шлюб іноземця Православного віросповідання з російською підданою того ж віросповідання.
6. Забороняється вступати в шлюб без дозволу батьків, опікунів та піклувальників. 
9. Забороняється особам, що перебувають на службі, як військовій, так і цивільній, одружуватися без письмово засвідченого дозволу їхнього начальства.
Глава 3. «Про шлюби нехристиян між собою і з християнами». 
80. Якщо дружина або одна з дружин магометанина або іншої особи нехристиянського віросповідання прийме св. хрещення, то шлюб її може залишатися у своїй силі без затвердження його вінчанням за правилами Православної Церкви, але тоді лише, коли чоловік, який залишається у своїй вірі, дасть зобов’язання: 
1) дітей, які мають народитися від них з того часу і хрещені в Православну віру, ні спокусами, ні погрозами, ні іншими якимись способами, не приводити у свій закон, і дружині своїй, за дотримання Православної віри, зневаги і докору не завдавати; 
2) із жінкою, яка прийняла св. хрещення, пожиттєво чи доти, доки триватиме шлюб, перебувати в одношлюбному співжитті, відмовившись від інших дружин, якщо таких має. 
81. Якщо хтось з подружжя, що належать до юдейського закону, навернеться до Православ’я, а інший залишиться в колишньому законі, але з наверненим жити побажає, то, залишивши їх у подружжі без розірвання, зобов’язати під- писками: першого в тому, щоб він ретельно піклувався про приведення іншого умовлянням до прийняття Православної віри, а цього в тому, щоб народжуваних в цьому шлюбі дітей ні спокусами, ні погрозами, ні іншими якимись способами не навертав до закону юдейського, і наверненій у Православну віру дружині за її віру зневаги і докору не завдавав. Якщо ж новонавернена дружина або чоловік жити в колишньому шлюбі не побажають, то шлюб розривається і дається дозвіл одружитися з особою Православною. Але у випадку, якщо шлюб не розірвано, ні чоловікові, ні дружині не дозволяється постійне проживання в губерніях, де євреям осілість заборонена».
Документ 2
  «Свідчення очевидців про значення майнової нерівності у створенні сім’ї на початку ХХ ст.»
  «Вибирали більш-менш по цензу і на своєму рівні. Тоді якось не так, що по любові, а часто було так, що просто насильно оддавали. Батька не могли ослухатися. Як батько сказав - це все. Було, що і сперечалися, і противилися. Якщо не по добрій волі, то звикне і живе - чи любе, чи не любе» (Масло Михайло Павлович). 
«Намагалися одружуватись з багатими, щоб земля була. Хай вона буде й погана, аби тільки земля булла» (Осадча Устина Юхимівна). 
 «Женилися  - хто кого вподобає, хай бідна, аби сподобалася. Було таке, що й багатих брали, і бідних брали» (Смола Параска Федотівна).
«Багаті нашими дівчатами не цікавилися і разом не співали, вони собі окремо. А бідняки й середняки разом гуляли. Відрізнялися. Такі гарні дівчата бідніші, то все рівно хлопці до багатої, бо в неї є воли, коні, може, корівка є» (Безкоровайна Параска Митрофанівна). 


4. Завдання на розвиток мовленнєвої компетентності.
  Перед тобою фрагмент художнього твору Григорія Квітки-Основ’яненко « Сватання на Гончарівці». Склади та розіграй діалог або сценарій вистави,  який буде відображати традиції та побут української сім’і на початку ХХ століття.
Григорій Квітка - Основ’яненко «Сватання на Гончарівці».
«Одарка: Та що це ти узяла у голову? Чи він же тобі рівня? Правда, він хлопець добрий, коваль мудрий, усячину зробить, не п’є, з бурлаками не гуля, як на мене звичайний; усе правда. Так що ж? Кріпак! 
Уляна: Що нужди, мамо, що кріпак. Пани у нього добрі, про них усюди така чутка іде. 
Одарка: Та хоч вони і добрі, та пани! Як-таки це можна, щоб тобі з волі та у неволю; була казенна [прим.: кріпачка, що належала не поміщикові, а казні (державі)], та підеш у підданство; була городянка, та станеш селянкою! 
Уляна: Де б я ні була, чим би я ні стала, то мені і байдуже. Мені за ним буде усюди добре, бо я люблю його! 
Одарка: А того і не подумаєш, як тебе поженуть на панщину?.. Ох, мені лихо! Мою Улясю та на панщину! Уляна: А чим панщина страшна? Так зате не знатимемо ні подушних, ні десяцьких, ні ліхтарних; усе то пани за своїх людей платять».

Посилання на презентацію: https://vseosvita.ua/library/prezentacia-pobut-zvicai-tradicii-ukrainskogo-narodu-v-hih-st-341963.html
Домашнє завдання: переглянути відео та презентацію

8 клас зарубіжна література 28 04

 Тема уроку: Барбара Космовська. "Буба: мертвий сезон"



                                  Барбара Космовська


Зараз працює на посаді кафедри історії літератури романтизму й позитивізму в Поморській академії (Слупськ). Її наукові зацікавлення — передусім література позитивізму та дитяча й молодіжна література (співпрацює із журналом Guliwer, присвяченим цій проблематиці).

Депутат міської ради в Битові.

Літературний дебют припав на роки навчання в ліцеї (1970-ті роки). Перші спроби опубліковані в нечинному нині журналі Na przełaj ("Навпростець"). У 1980-ті здобула численні премії на поетичних конкурсах.

Дебютний роман — "Голодна кицька" (2000). НасБарбара Космовська (24 січня 1958, Битув, Поморське воєводство) — польська письменниця, авторка роману "Українка" (2013).

Деякий час працювала вчителем польської мови в Битові.

1999 — захистила кандидатську дисертацію на тему "Між дитинством і дорослим життям. Про романи Зофії Урбановської". Дисертаційна робота стосувалася польської літератури періоду позитивізму й була відзначена дипломом Summa cum laude ("За найкращу роботу").тупні романи: "Приватна територія" (2001), "Провінція", "Гобелен" та "Буба" (всі 2002), "Угору річкою" (2003), "Блакитний автобус" (2004). Авторка книжки "Думчики" (2005), романів "Бляшанка" та "Буба — мертвий сезон".

5 клас зарубіжна література 28 04

 Тема уроку: Доброта та щирість головного героя. Характеристика образу Чарлі Бакета.


Чарлі – маленький хлопчик із бідної родини, який у житті має найголовніше – мрію. Цей хлопець мріє побувати на шоколадній фабриці. Але для цього необхідно виграти квиток. Завдяки натхненній вірі та бажанню, малий Чарлі потрапляє на фабрику, а згодом і одержує головний приз.
          Любов до шоколаду Чарлі має з дитинства: «Чарлі бачив у вітринах крамничок цілі стоси величезних шоколадних плиток. Він зупинявся й дивився на них, притискаючись носом до скла і стікаючи слиною». На жаль, хлопець не міг насолоджуватись солодощами часто: «Чарлі Бакет міг відчути смак шоколаду єдиний раз на рік, на свій день народження. Уся родина заощаджувала для цього гроші...».
         Хлопчик втілює такі риси як доброта, милосердя та щирість. Саме завдяки цим рисам молодший із Бекетів здобув прихильність містера Вонки та став його наступником. Чарлі виступає антиподом інших героїв повісті, адже він тихий і ввічливий хлопчик, у якого відсутні будь-які пороки.
         Головна цінність для Чарлі – родина, що його любить. Це є найдорожчим скарбом у житті хлопчика. У творі зображені ще чотири родини, де батьки мають кошти на забезпечення своїх дітей навіть з надлишками. Проте вони розгублені у цьому світі, адже не наділені найголовнішим – батьківською любов’ю. Чарлі здатний на щиру любов, має інтерес до життя, підтримку свої близьких людей.
       Завдяки образу Чарлі, читач може усвідомити, що на першому місці у житті людини мають бути гарні стосунки всередині родини, турбота та підтримка, а вже потім всі дорогі та цінні іграшки та солодощі. Молодший із Бекетів справжня щира, життєрадісна та любляча дитина.

6 клас зарубіжна література 28 04

 Темa  уроку: Крістіне Нестлінгер. "Конрад, або дитина із бляшанки." Незвичайність образу Конрада, риси його характеру. Конрад і його становлення у світі.


Австрійську письменницю Крістіне Нестлінгер уважають однією з найпопулярніших авторок у сучасній Європі. Творча спадщина мисткині надзвичайно багата: проза, вірші, п'єси, сценарії радіо— й телеспектаклів тощо. Відкритість письменниці, тонке розуміння нею людської психології, оптимізм і вміння дивитися на все з гумором забезпечують успіх її книжок насамперед серед дітей і підлітків у всьому світі.

Крістіне Нестлінгер народилася 13 жовтня 1936 р. ум. Відні (Австрія). Її батько був годинниковим майстром, а мати — вихователькою в дитячому садку. Дівчинка навчалася в гімназії в гуманітарному класі, де на все життя полюбила літературу. Після закінчення гімназії Крістіне вирішила стати художницею й вступила до Академії мистецтв у Відні, займалася графікою та ілюструвала книжки для дорослих. Коли народилися її доньки, вона повністю присвятила себе їхньому вихованню. Саме для них вигадала Фредеріку — неслухняну дівчинку з малиновим волоссям, з якою постійно траплялися різні історії. Крістіне Нестлінгер спочатку створила серію малюнків, а пізніше записала історії, що розповідала дітям. Так виникла книжка "Рудоволоса Фредеріка", яка була опублікована 1970 р. й одразу сподобалася читачам. За неї авторка отримала високу винагороду Європи — Літературну премію Фрідріха Бедекера.

Молода авторка наполегливо працювала. І невдовзі одна за одною з'являються її нові книжки: "Діти з дитячого підземелля", "Троє поштових грабіжників" (1971), "Геть огіркового короля", "Чоловік для мами" (1972), "Чорний пан і великий собака", "Лети, колорадський жук!", "Маленький пан береться за справу" (1973), Конрад, або Дитина з бляшанки" (1975). Кожна з них викликала широкий резонанс у читацькому колі: одні вважали їх занадто бунтарськими, не педагогічними, навіть шкідливими для дітей, а інші — чесними, відкритими, актуальними. Однак усі погоджувалися, що письменниця висвітлює реальні1 проблеми дітей і дорослих, що виникають у сучасному житті, і шукає вирішення складних питань. На прикладах історій персонажів (як позитивних, так і негативних) К. Нестлінгер розкриває теми дитячої самотності ("Дитина за обміном"), пошуку власного "Я" (VМаргаритко, моя квітко"), підліткової кризи (VІльзе Янда, 14"), шукаючи витоки проблем дітей і підлітків насамперед у сімейних стосунках.

За роки творчості К. Нестлінгер отримала понад 30 літературних премій, як австрійських, так і міжнародних. Найвизначнішими серед них є Міжнародна премія імені Г. К. Андерсена (1984), Премія пам'яті Астрід Ліндгрен (2003).


Домашнє завдання: переглянути відеоурок та фільм

понедельник, 26 апреля 2021 г.

8 клас всесвітня історія 27 04

 Тема уроку: Китай та Японія XVI - XVIII століті


Посилання на презентацію: https://naurok.com.ua/kitay-ta-yaponiya-v-xvi-xviii-st-180195.html#_=_

Домашнє завдання: переглянути відео, презентацію, вивчити параграф.

6 клас Всесвітня історія 27 04

 Тема уроку: Кризові явища в Римській імперії та її поділ 



Бесіда за запитаннями

1. Хто з римських правителів запровадив форму правління принципат?

2. Який період розвитку Римської імперії можна характеризувати як розквіт?

3. Назвіть найвідоміших імператорів попередньої доби.

 

  Завдання в групах.

  Правління кого з римських імператорів, на вашу думку, можна оцінити позитивно, а кого – негативно?

 

  III.  Мотивація навчальної діяльності

    Вчитель.

   Сьогодні на уроці ми з вами ознайомимося з причинами кризи Римської імперії.

    Бажаю вам успішної праці та цікавих відкриттів.

 

     Учні записують у зошити тему уроку

 

   Метод «Проблемне запитання»

   Наприкінці уроку ми маємо дати відповідь на запитання: У чому схожість та відмінність правління Діоклетіана та Константина?

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

1.     Криза в Римській імперії в з ст.

   Розповідь вчителя.

      Добробут імперії часів розквіту ґрунтувався на праці рабів. Однак з припиненням завойовницьких походів кількість рабів зменшилася, на них зросла ціна, тож використання рабської праці стало невигідним. Крім того, раби, які за свою працю нічого не отримували, не були зацікавлені в тому, щоб добре працювати, а навпаки – за першої-ліпшої нагоди вони намагалися втекти, часто повставали проти своїх хазяїв. Тому, починаючи з 3 ст., власники великих земельних маєтків відмовилися від використання рабської праці. Вони надавали рабам ділянку землі та дозволяли мати сім’ю, будинок, власне невеличке господарство. За це колишній раб мав сплачувати власникові орендну плату за користування ділянкою та віддавати певну частку від урожаю. Орендарями також ставали розорені городяни, вільні селяни та інший збіднілий люд – їх називали колонами.

 

   Бесіда. Чому землевласники вважали, що колони працюватимуть краще, ніж раби?

 

   З ст. виявилося дуже важким для Римської імперії. Окрім господарської кризи, розпочався наступ варварських племен на прикордонні провінції. Особливо грізною силою були готи. У середині століття вони разом з іншими племенами завдавали ударів північним провінціям Риму. На території імперії лютували голод та епідемії, спалахували повстання рабів та колонів. Солдати самі вибирали імператорів. Послаблення центральної влади в Римі призвело до того, що імперія почала розпадатися. Одна за одною провінції робили спроби вийти з її складу. Намісники не бажали підкорятися імператорові й прагнули стати повноправними володарями в провінціях.

    Давні греки та римляни називали всіх іноземців, що не володіли грецькою та латинською мовами, варварами – від не зрозумілого для їхнього вуха нагромадження проривних та дрижачих звуків.

     Готи – загальна назва одного з германських союзів племен першої половини І тис. н. е. Вихідці зі Скандинавії, готи на початку н. е. переселилися до Прибалтики, а на рубежі 2-3 ст. – у Східну Європу.

    

Робота з історичною картою.

Роздивіться карту на с. 235. Яких меж сягала територія Римської імперії наприкінці 2 - у 3 ст.? Які провінції належали до її складу?

 

2.     Діяльність імператора Діоклетіана

 

Завдання. Опрацювати підпункт параграфа та дати відповідь на запитання «Що зробив імператор Діоклетіан для послаблення кризи Римської імперії?»

 

    Призупинити розпад імперії спромігся імператор Діоклетіан. У 284 р. легіони проголосили його імператором. Син вільновідпущеника, він пройшов усі щаблі військової служби – від солдата до полководця Римської імперії.

   Для більш ефективного керівництва частинами величезної імперії Діоклетіан узяв собі трьох співправителів. Склалася нова система управління – тетрархія (у перекладі – влада чотирьох). Щоправда, реальна влада належала Діоклетіану. Для резиденції він обрав місто Нікомедію на північно-східному узбережжі Малої Азії. Тож Рим перестав бути центром імперії, оскільки тетрархи правили зі своїх міст-резиденцій.

Аби впоратися з повстаннями та захистити імперію від ворожих навал, Діоклетіан збільшив чисельність армії.

     Усю імперію було поділено на військові округи, їх очолювали військові командири, а провінції – цивільні чиновники. Кордони провінцій не збігалися з кордонами округів. Командири та намісники провінцій стежили один за одним та доповідали про все правителям.

    Селяни сплачували податок за землю та за кожного члена родини, а городяни – подушний. Для обчислення податків було проведено перепис населення. Податки збиралися не лише грошима, а й продуктами й товарами.

    Унаслідок реформ занепад в імперії уповільнився. У 305 р. Діоклетіан відмовився від влади та повернувся в рідну Далмацію (узбережжя Адріатичного моря), де в м. Спалато збудував собі палац. Тут були величезні зали для урочистих прийомів, храм Юпітера, навіть мавзолей імператора. За переказами, під час смути, що спалахнула в імперії, до Діоклетіана прибули колишні співправителі, сенатори Риму, з проханням повернутися на трон. Однак він з гордістю продемонстрував їм... грядки власноруч вирощеної капусти.

 

 

   Учні виконують завдання 1 на ст. 100 в робочих зошитах

 

3.     Імператор Константин

Робота в парах. Опрацювати підпункт параграфа та скласти історичний портрет імператора Константина.

 

    У 306 р. в запеклій боротьбі за імператорський престол переміг один з полководців – Константин (306-337 рр. н. е.). В ознаменування перемоги за його наказом спорудили тріумфальну арку – останню в Римі. Константин продовжив реформи Діоклетіана: замінив знецінені срібні гроші золотою монетою, для поліпшення контролю за сплатою податків він прикріпив колонів до землі, а жителів міст – до свого місця проживання. Ремісникам імператор заборонив змінювати професію. Було збережено поділ імперії на чотири частини.

    Певний час імператор не мав постійної резиденції. Місцем своєї столиці він обрав грецьке місто-колонію Візантій на європейському узбережжі Босфору. Місто лежало на перетині шляхів (водного – із Середземного моря в Чорне; сухопутного – з Малої Азії до Європи) і водночас – у центрі володінь імператора. Нову столицю  –  «Другий Рим» на честь засновника стали називати Константинополем. Від 330 р. Константинополь – офіційна столиця імперії. Швидко розбудовуючись, місто незабаром стало центром торгівлі та осередком культури античної цивілізації, на тисячу років переживши її, ставши столицею Візантійської імперії.

    Константин першим вирішив скористатися авторитетом християнської релігії для зміцнення держави. У 313 р. імператор дарував християнам право вільно збиратися й сповідувати їхню віру.

     За Діоклетіана та Константина змінився характер влади монарха. На зміну принципату, де імператор був «першим», прийшов домінат – імператор став «домінусом» (паном, господарем). Громадяни держави тепер були підданими імператора, а його влада стала необмеженою. Навіть найближчі радники Константина не мали права сидіти в присутності імператора. Константин носив розкішний, оздоблений золотом одяг, корону, прикрашену коштовностями.

 

   Бесіда за запитаннями.

   Згадайте, унаслідок яких подій та навіщо будували тріумфальні арки. Як характеризує Константина той факт, що він спорудив арку, не примноживши територіальних надбань імперії?

 

  Робота з історичним джерелом.

   Прочитайте джерело про розбудову Константинополя. Поясніть, навіщо імператорові були потрібні такі грандіозні будівельні заходи.

    «Константин вирішив за кілька років перетворити мальовничу фортецю на блискучу столицю і мав для цього потрібні засоби. Наче з-під землі виростали численні палаци з мармуру та бронзи, оточені пальмами й платанами, прикрашені тріумфальними арками, статуями та фонтанами, з бібліотеками й школами. З Афін та Ефесу, з Дельф, Родосу й Криту були привезені всі скарби грецького мистецтва, які ще можна було знайти. Місто пишалося численними великими площами й широкими, з аркадами, вулицями».

 

   Хронологічна задача.

    У 330 р. відбулося освячення й проголошення Константинополя столицею імперії. Обчисліть, скільки років тому відбулася ця подія.

 

    V. Закріплення й систематизація вивченого матеріалу

   Метод «Ти – мені, я – тобі». Сформулювати за змістом уроку 2-3 запитання, по черзі дати відповіді на них.

 

 

Метод «Опитувальна естафета»

1. Які факти свідчили про кризу в Римській імперії в 3 ст.?

2. Витлумачте поняття: колони, тетрархія, домінус, варвари.

3. До яких заходів вдалися імператори Діокпетіан і Константин, аби поліпшити становище Римської імперії?

4. Чим система управління Діоклетіана та Константина (домінат) відрізнялася від попередньої системи (принципату)?


 

VІ.  Підсумки уроку.

     Учні дають відповідь на проблемне запитання: У чому схожість та відмінність правління Діоклетіана та Константина?


VІІ. Домашнє завдання

  Опрацювати параграф 55, 

7 клас зарубіжна література 27 04

 Тема року: Образ Джорджа Плейтена. Проблема духовної реалізації людини.



 

ІІ.Мотивація навчальної діяльності

 

1.Слово учителя

Проблеми освіти та виховання людини не випадково постають у центрі уваги американського письменника-фантаста Айзека Азімова. Він добре усвідомлював, що від освіти, від її змісту та системи залежить майбутнє людства. Однак ще більше це майбутнє залежить від того, якою є сама людина, від її якостей, не лише інтелектуальних , а й моральних. «Яка людина - така й держава»,- писав А.Азімов , пильно придивляючись до людини, до її внутрішнього світу. Разом із митцем ми уважно розглянемо художні образи оповідання  «Фах», щоб зясувати погляди митця на проблеми самостійного інтелектуального  пошуку,здобуття знань.

 

ІІІ Оголошення теми, мети уроку.

ІV. Формування нових знань, умінь ,навичок.

1.      Вправа «Навігатор». Знайдіть і зачитайте портретний опис Джорджа Плейтена , поданий автором на початку твору      

«Джордж мав худорляве обличчя, його риси ще більше загострилися майже за півтора року, проведених в інтернаті.І сам він був худорлявий, та в його синіх очах горів колишній невгамовний вогонь, а розпачливістю , з якою він упявся у ковдру, Джордж нагадував зацькованого звіра»     

-          Що за невгамовний вогонь горів в очах Джорджа?Як ви розумієте цю метафору?(У душі Джорджа з дитинства жила невгамовна жага знань.Найбільше його цікавила обчислювальна техніка. Це був не просто інтерес , а талант, його покликання, яке було для нього вище за все. Навіть в інтернаті для недоуків він не відмовився стати програмістом)

-          Чому герой нагадував зацькованого звіра?(Джордж відчував себе не таким , як усі. Він був у розпачі від того, що не міг вільно жити й творити, віддатися своїй мрії. Саме тому автор порівнює його із зацькованим звіром)

 

2.Виразне читання в особах. Прочитати діалог Джорджа з Хейлі Омейні, поданий на початку твору.

 

3.Бесіда

-          Що так розхвилювало Джорджа? (Травень- місяць Олімпіади )

-          Поясніть причину гніву Джорджа?(Неволя, неможливість виявити свої здібності,знання )

-          Якою була позиція Омейні?Чи змирився він зі своїм становищем?( Так, він сприйняв інтернат як вимушену, але необхідність )

-          Чому Джорджа не задовольняла можливість просто читати книжки, отримувати задоволення від процесу читання , здобуття знань?(Він хотів бути потрібний суспільству, знайти своє місце в ньому, виявити знання , розум повною мірою )

-          Визначте головнк думку цього діалогу.( Людина може виявити себе, свої знання , здібності повною мірою лише в суспільстві )

 

4.Робота в групах. Згрупуйтеся за кольором вашої картки

І Група. Дати характеристику образу Джорджа Плейтена за планом.

ІІ Група. Дати характеристику образу Тревіліяна за планом.

1.Походження героїв.

2.Мрії про професію.

3.Ставлення до батьків.

4.Долі героїв.

5. Ставлення до самостійного здобуття знань.

6. Моральні якості.

 

5.Складання порівняльної характеристики героїв

 

Джордж Плейтен

Тревіліян

Походження героїв

Батько: дипломований

трубоукладач на Землі

Батько: дипломований металург на планеті Новія

Мрії про професію

Мріє стати дипломованим

 програмістом на планеті класу А

Мріє стати дипломованим металургом на планеті

 Новія

Ставлення до батьків

Любив свого батька,вступив у бійку,

захищаючи його імя

Хотів наслідувати свого батька, щоб посісти вище місце

 суспільстві

Долі героїв

Потрапляє до інтернату для недоумків,

 не знаючи про своє

 справжнє призначення

Залишився на Землі, тому що отримав знання за

 допомогою старого апарата

( знав апарат Хенслера, а для Новії треба було знання

 апарату Бімена)

Ставлення до самостійного здобуття знань

Читає багато книжок, самостійно

 вивчає дисципліни,

 які йому знадобляться у роботі

програміста

Впевнений, що буде металургом, як батько;

 насміхається з Плейтена та його допитливістю;

 нічого не читає

Моральні якості

Сором’язливий, добрий,

має гідність, цілеспрямованість,

Самовпевнений, пихатий, байдужий,

 йде найлегшим шляхом у житті,дбаючи

 про матеріальні блага,з

датний на зраду товариша

 

 

Спільне у героях

 

 

Були однолітками, разом жили на планеті Земля, спілкувалися, брали участь у дитячих розвагах, товаришували.

 

6. Бесіда.

-          Хто, на вашу думку, досяг у житті більшого? Чому?

7.Усне малювання. Перегляд малюнків учнів. Демонструючи малюнки, вони відповідають на питання: « Якими я побачив героїв оповідання « Фах»?

 

8. Слово вчителя. Отже, Джордж мріяв про  професію програміста. Він навіть готував себе до цього, самостійно опрацювавши підручники, які були досить складні. Але бажання і наполегливість були такими сильними, що юнак зумів розібратись з ними. Він робив так, як ми зараз у сучасній школі. Щоб зрозуміти програмування, він спочатку вивчав електроніку та математику. А Тревіліян особливо не задумувався над вибором свого фаху. Його цілком влаштовувало те, що його дід та батько були металургами, і він хотів продовжити їхню справу.

 

9. Проблемне питання. Чи є майбутнє у суспільства з такою системою освіти, коли люди не вміють самостійно здобувати знання?

(Суспільство, у якому люди не вміють мислити, не приймають самостійних рішень, рано чи пізно вичерпає себе. Зовсім не достатньо . щоб у суспільстві мислили лише окремі особистості , треба, щоб усі представники суспільства були самостійними , свідомими і в здобуті освіти, і в житті . Бо лише так досягається справжня свобода і розвиток

 цивілізації )


V. Закріплення матеріалу

 

1.Бесіда з учнями

-          У чому виявилась незвичайність героя?

-          Чим образ Джорджа виявився цікавим для вас?

-          Ким ви в майбутньому хочете стати? Чому?

2.Творче завдання. Робота в групах

1група-  Як могла надалі скластися доля Тревіліяна?

2 група-  Що , на вашу думку,чекало на Джорджа Плейтена після того.як він виявив себе?

VI. Домашнє завдання

1.      Уміти характеризувати героїв, висловлювати свої  почуття, думки та враження

2.      Скласти план оповідання

 

     2. Слово вчителя

        Багато наукових відкриттів, про які писали фантасти, стали реальністю. Світ змінюється і змінюємося ми. Можливо, дійсно,  настане час, коли ми самостійно не схочемо або не зможемо вчитися, мислити… За нас все будуть вирішувати машини.

      «Фах»  - це оповідання – застереження, в якому, використовуючи фантастику, письменник розкриває протиприродність, абсурд того, що відбувається в реальному житті, і , моделюючи події твору на майбутнє, передбачає страшну катастрофу, до якої може призвести бездуховність технізованого суспільства. Письменник вірить у можливості людини з душею створити краще майбутнє.

 

9 клас Зарубіжна література 16 02

  Тема урока: Розвиток мовлення (у) Образи "маленьких людей" у російській літературі першої половини XIX століття ХІД УРОКУ І. Акт...